Czech/Česky (utf-8)English


Menu


Statistiky přístupu

[CNW:Counter]
 
Tisk E-mail

 

Historie chovatelské stanice

Čínský démant

cloysa_mini.jpgV roce 1981 se splnil můj dětský sen - z jižních Čech jsme si přivezli malou černou chlupatou kuličku - fenku pekinéze CLOYSU Zlatý půlměsíc. V té době mi bylo 13 let a o pekinézích jsem věděla jen velmi málo - z knížek, o chovu a výstavách prakticky vůbec nic. Osud tomu ale asi chtěl - zúčastnili jsme se bonitace a první výstavy (mimochodem s oceněním "dobrá") - a dění kolem psů mne doslova pohltilo. Začala jsem vyhledávat informace, navazovala kontakty s chovateli a pomalu se sama prokousávala zkušenostmi - úspěchy i nezdary, radostmi i zklamáními.

V roce 1983 jsem zaregistrovala název své chovatelské stanice Čínský démant a následně pak odchovala první vrhy. Pekinézové si mne postupně zcela "omotali" kolem prstu - nejen díky svému úžasnému exteriéru, ale především díky své jedinečné, kouzelné povaze. Zcela mi vstoupili do života a postupem doby ovlivnili můj další život. 

Z Cloysy vyrostla krásná elegantní fena se zvláštní vznešenou povahou. Byla to pravá "lady". Hlavně to ale byla báječná matka. Provázela mne prvními krůčky v chovatelství i výstavnictví - zažila jsem s ní spoustu radostí i zklamání. Byla pro mne velikou školou. Dožila se u nás 13-ti let - a bylo až symbolické a zvláštní, že nás opustila právě 2 dny po mé svatbě - jako by tak měla začít další etapa mého života...

1984 - 1988

V letech 1984 - 88 Cloysa odchovala ve 4 vrzích 16 štěňat. Z jejího prvního vrhu jsem si nechala fenku ASELII Čínský démant - byla úspěšná na výstavách nižšího typu, ale bohužel nedala žádné živé štěně. To byla pro mne veliká rána a zklamání.

dimmy_minim.jpgZ posledního vrhu  Cloysy se k nám vrátil ve 3 letech černý pes  CH. DIMMY Čínský démant (po otci Brian Nefritový šperk). Dostala jsem ho do kondice a byl to pes, se kterým jsem poprvé dosáhla titulu národní šampion, první CACIB, BOB i BIG! Dimmy se u nás dožil 15-ti let.

 

1992 - 1998

oxana_z_hoejho_dvora_minim.jpgV roce 1992 jsme si z Prahy přivezli velmi slibné štěňátko - zlatočervenou fenku   CH. OXANU z Hořejšího dvora z chovu p. Josefa Hořejšího. Z Oxany vyrostla podle očekávání - díky výbornému rodokmenu - krásná fena výborného typu. Byla úspěšná i na mezinárodním poli, leč již méně v chovu.

falco_minim.jpgJediné "vymodlené" štěně dala až v r. 1998 se psem ICH. Radshou v. La-Bri - později velmi úspěšného plavošedého psa CH. FALCA Čínský démant. Oxana (alias Opička) se u nás dožila více jak 14-ti let.

 

cornelie_minim.jpgV roce 1997 do naší chovatelské stanice přibylo další štěně - nadějná černá fena s perfektním rodokmenem od chovatelů manž. Blažkových z Opavy - ICH. CORNELIE Opa-Gato. Nejenže z ní vyrostla nádherná černá fena vynikajícího typu - nízká, krátká, s překrásnou hlavou a přebohatou srstí - takže dosáhla nejvyšších titulů: Interchampion FCI (stala se tak prvním českým černým pekinézem s tímto titulem) a národních šampionátů, ale zároveň byla velice úspěšná i v chovu, čehož si velmi cením.

 1999 - 2001

galenco_mini.jpgV prvním vrhu dala Cornelie v r. 1999 se psem Multichamp., ICH. Valentino of Tsin-ling-schan 2 zlatočervené pejsky: ICH. GALENCO a

 

  

ginetto_mini.jpgICH. GINETTO Čínský démant - oba dosáhli nejvyšších titulů - Interchampion FCI a několikanásobných národních šampionátů, titulů BOB i BIG, Pes roku.

henny-lou_mini.jpgVe druhém vrhu v roce 2001 se psem CH. Falco Čínský démant se narodila 3 štěňata: zlatoplavý pes ICH. HENNY-LOU Čínský démant (Interchampion FCI, CH ČR, PL, Juniorchamp. ČR, Rakouska, PL, velmi líbivý pes, kterému přímo magicky daří uspívat i na velkých výstavách v závěrečných soutěžích - od stěněčího věku až po dospělost v různých zemích - podařilo se mu získat i titul BIS - Best in Show - nejlepší pes celé výstavy ze všech plemen, dále je několikanásobný BOB, BIG, Pes roku, BIS Junior),

černá fena CH. HARRIEN BLACKIE Čínský démant (CH PL, Národní vítěz, 3x r.CACIB)  a plavošedá fena hettie_ley_mini.jpgCH. HETTIE-LEY Čínský démant (CH PL a ČR, BOB, CACIB, r. CACIB, Nár. vít. PL i ČR).

2003 - 2009 

Potřetí byla Cornelie připuštěna v Dánsku přepychovým černým psem ze špičkové anglické stanice Lotusgrange, která působí již od roku 1952 a vzešlo z ní m.j. hned několik vítězů prestižní Cruftovy výstavy -  psem Lotusgrange Designer Label (půl roku po krytí se tento pes stal Světovým vítězem 2003, dále Interchampionem, Švédským a Dánským šampionem a nyní působí opět v chovu v Anglii ve své domovské stanici Lotusgrange!). chicorito_black_mini.jpgZ tohoto spojení se v roce 2003 narodil černý pes vynikajícího exteriéru ICH. CHICORITO BLACK Čínský démant  (Interchampion FCI - ve věku 2 roky a 4 měsíce!, CH ČR, PL, Rakouska a Slovenska, Junioršampion ČR, několikanásobný BOB, Pes roku, 5. místo ve třídě šampionů na světové výstavě Poznaň 2006 v konkurenci 21 šampionů).  Stal se i úspěšným otcem velmi nadějných potomků.

Na další krytí jsme s Cornelií zavítali opět do Dánska - opět do špičkové chovatelské stanice Kisci - jolly_joker_minim.jpgtentokrát byla Cornelie nakryta vynikajícím psem mimořádných kvalit ICH., Multichamp. Kisci Lucky Mr. Gorgeous (Interchampion FCI, Dánský, Švédský, Německý a Ruský šampion, Evropský vítěz ´97 a ´98, Světový vítěz ml. ´96, otcem mnoha šampionů a interšampionů - jedním z výstavně i chovně nejúspěšnějších psů této stanice. V roce 2004 se tedy narodil její další velmi nadějný potomek ICH. JOLLY JOKER Čínský démant ( Interchampion FCI, Champion ČR, PL, Rakouska a SR, Junioršampion ČR a PL).

isanta_mini.jpgVe stejném roce jsme zaregistrovali i první vrhy Corneliiných dcer, které byly obě připuštěny psem Multichamp. Valentinem of Tsin-ling-schan - Harrien Blackie (narodila se jí velmi nadějná fenka CH. ISANTA Čínský démant)

a Hettie-Ley (odchovala vrh 5-ti velmi krásných štěňat - na výstavách jsme se zatím mohli setkat se psem karmino_min_i.jpgCH. KARMINO Čínský démant (Champion ČR a PL, BIG, několikanásobný BOB, r. CACIB..), který měl přímo raketový start - na první výstavě byl vybrán mezi 5 nejlepších mladých psů celé výstavy a na druhé výstavě - mezinárodní - porazil několik šampionů, získal ocenění BOB od renomovaného rozhodčího pro plemeno pekinéz a v závěru i 3. místo v soutěži o BIG - ve věku 13-ti měsíců! V 16-ti měsících získává i titul Klubový vítěz a na národní výstavě v Polsku po vítězství ve svém plemeni dokonce soutěž BIG v silné konkurenci vyhrává! V roce 2006 na světové výstavě v polské Poznani v obrovské konkurenci získává 2. místo ve třídě otevřené. Na výstavách byl také několikrát předveden jeho bratr kimmi_mini.jpgCH. KIMMI Čínský démant (CH PL a ČR, 2x r. CACIB)

 

 

 

lancelot_mini.jpgV závěru roku 2005 fenka Isanta porodila vrh 3 skutečně velmi slibných pejsků ze zahraničníhío krytí opět u p. Petersen v Dánsku, tentokrát se psem ICH. Kisci Robin Goodfellow. Spojení se ukázalo jako velmi šťastné - CH. Lancelot Čínský démant na své první výstavě ve tř. dorostu je vybrán do finále posledních 5-ti psů ze všech plemen v soutěži BIS PUPPY a o 14 dní později na významné mezinárodní výstavě v Bratislavě tuto soutěž dokonce vyhrává! O měsíc později na největší mezinárodní výstavě v Rakousku - v Tullnu získává ve věku 9 měsíců titul Bundesjugendsieger a nominaci na Crufts 2007, na světové výstavě v Poznani 2006 opouští kruh se známkou ?výborná" na krásném pátém místě ve  třídě mladých a o půl roku tento úspěch korunuje titulem Evropský vítěz mladých 2007 v chorvatském Zagrebu, na této výstavě zároveň získává titul Chorvatský junioršampion a nominaci na Crufts 2008, v krátké době dokončuje tituly Polský, Český, Rakouský a Slovenský šampion. Jeho bratr lionell__mini.jpgCH. LIONELL Čínský démant se účastní na podzim 2006 3 prvních výstav a všechny vyhrává - 3x získává titul Nejlepší mladý plemene, jednou dokonce přímo Vítěze plemene (to vše také ve věku 9 měsíců). V krátké době se stává Juniorským šampionem ČR, Polska i Klubu a na světové výstavě Poznaň 2006 zaujímá ve věku 11 měsíců ve veliké konkurenci 3. místo ve třídě mladých, začátek roku 2007 přináší další velké úspěchy  3x po sobě na velkých výstavách zaujímá 2. nebo 3. místo v souitěži BIS Junior - o nejlepšího mladého psa celé výstavy a ve věku 17 měsíců na mezinárodní výstavě v Litoměřicích - po zadání titulů CACIB a BOB vyhrává celou 9. skupinu FCI. Dokončuje titul Interchampion FCI, Šampion PL a ČR. Na výstavách se už ukázal také třetí bratr lao-ming_mini.jpgLAO-MING Čínský démant a stal se čekatelem šamp. PL (2x CWC, NwRP)

Závěr roku 2006 nám přinesl nejen velikou radost z úspěchů všech 4 přihlášených psů na světové výstavě v Poznani, ale také druhý vrh fenky Hettie-Ley, která několik dní po této výstavě porodila vrh čtyř krásných a nadějných štěňat - Matteo, Mickley, Madelaine a Mia Čínský démant  pocházejících ze zahraničního krytí v Dánsku právě po psu, původem z Anglie z vynikající chovatelské stanice Pekehuis, který se stal na této výstavě čerstvým Světovým vítězem - Pekehuis Spectacular at Franshaw. Psík Mickley se později stává Junior Championem Rakouska.

Začátek roku 2007 přináší jedno veliké a velmi vzácné překvapení v chovu - ze spojení feny Kerrylin Čínský démant se psem ICH. Chicorito Black Čínský démant se ve vrhu 3 krásných štěňátek objevila vedle jednoho černého a jednoho zlatého psa skutečná raritananette_blue_mini.jpg - modrá fena - dostala jméno JCH. nanette Blue Čínský démant, na své první výstavě rakouské klubové vyhrává soutěž BIS puppy a pokračuje vítězstvími ve tř.mladých, stává se Českou a Polskou Junioršampionkou a ve velmi krátké době dokončuje titul Polský šampion a získává také první CACIBy.

V tuto dobu byla také opět připuštěna fena Isanta v Dánsku psem Ch. Kisci Battle Star a v dubnu 2007 se narodil krásný pejsek orlando_mini.jpgJCH. ORLANDO Čínský démant, který na své první výstavě získává ve veliké konkurenci titul res. BIS PUPPY - 2. Nejlepší štěně výstavy ze všech plemen psů!! (MVP Bratislava) a pokračuje titulem BIS PUPPY na rakouské klubové také v silné konkurenci z plemen Zwerghundeklubu, dále Nejlepší dorost KV Praha a pokračuje úspěchy ve tř.mladých, stává se Českým, Polským a Slovenským Junioršampionem a ve velmi útlém věku také několik titulů CACIB a BOB v různých zemích.

prince_black__paulette_mini.jpgV roce 2008 se v naší chovatelské stanici narodily 2 velmi nadějné vrhy: Zlatošedá fenka PAULETTE (na své první výstzavě - klubové se stáváý Nejlepším štěnětem výstavy a na své první výstavě ve třídě mladých ve věku 9 měsíců poráží i dospělé šampiony a získává titul Nejlepší Junior plemene, BOB a v závěrečných soutěžích ještě 3. Nejlepší Junior výstavy) a černý pejsek PRINCE BLACK po černé feně CH. GIA Chrám nebes a psu ICH. JOLLY JOKER Čínský démant

quincy_star_mini.jpg a z druhého vrhu: červený pes QUINCY STAR  a zlatá fenka QUIRIEN po feně Kerrylin Čínský démant a krásném červeném psu CH. Kisci STAR ATTRACTION (zahraniční krytí v Dánsku).

Postupem doby a získáváním zkušeností (v letech 1992-1995 výstavní, bonitační a tiskový referent Klubu PPP - tuto práci přerušily až mé vlastní mateřské povinnosti, od r. 1992 oblastní poradce chovu, od r. 1997 rozhodčí exteriéru) se vyvíjí a upevňuje i můj pohled na pekinéze jako plemeno. Mou snahou je odchovat jedince především vynikajícího typu - nízké stavby těla, s krátkým pevným hřbetem, ideální velikosti - malé, ale těžké, se silnými kostmi i svaly, korektním pohybem, typickou hlavou a krásnou bohatou srstí, správné struktury. Neodmyslitelná, je samozřejmě i správná povaha a dobré zdraví. To je můj ideál a sen, kterého se snažím dosáhnout, aby štěňátka odchovaná v mé chovatelské stanici mohla dělat radost mně i svým novým majitelům, i když se z nich  nemusí stát jen výstavní šampioni, ale třeba "pouze" příjemní společníci.

                                                                   Iveta Dosedělová

                                  chovatelská stanice Čínský démant

 

 

 

 Chovatelská stanice 'ČÍNSKÝ DÉMANT',
Iveta Dosedělová, Pardubická 15, 500 04 Hradec Králové, Czech Republic (Europe),
tel.: +420 495 535 642, mobil: +420 723 174 173, e-mail:
dosedelova@seznam.cz
admin